تبلیغات
سنگر بصیرت - بی بی سی: هدف آمریكا در سوریه جبران شكست از حزب الله است
سنگر بصیرت
بصیرت خود را افزایش دهید

رسانه دولتی انگلیس اعلام كرد ماجرای سوریه فراتر از بحث انقلاب هاست و آمریكا می خواهد شكست از ایران و حزب الله در چارچوب خاورمیانه جدید را جبران كند.
وبسایت بی بی سی فارسی در تحلیلی، ماجرای سوریه را «درد زایمان خاورمیانه جدید» عنوان كرد و نوشت: 6 سال پیش در چنین روزهایی، جنگی میان حزب الله لبنان و اسرائیل درگرفت كه كاندالیزا رایس وزیر خارجه وقت آمریكا از آن به عنوان «درد زایمان خاورمیانه جدید» یاد كرد. جدا از اینكه چه طرفی عامل شروع جنگ بود، عملاً هدف از آن توسط مسئولین اسرائیلی، نابودی حزب الله لبنان اعلام شد. گمان بر این بود كه با بمباران مراكز اصلی حزب الله، این حزب ظرف چند روز از بین رفته و به این ترتیب مهم ترین اهرم قدرت ایران و سوریه در منطقه حذف می شود؛ اما این طرح سرانجام به دلیل حمایت بی قید و شرط ایران و سوریه از حزب الله و سیل پول و سلاحی كه به طرف لبنان سرازیر شد؛ به شكست انجامید و نه تنها حزب الله از بین نرفت؛ بلكه پس از جنگ، قدرت موشكی و نظامی خود را به شكل قابل توجهی افزایش داد.
بی بی سی با تأكید بر اینكه آمریكا تلاش دارد متحدان خود در كشورهایی چون یمن و عربستان را حفظ كند افزود: سوریه اما شرایط متفاوتی دارد. بعد از خاتمه جنگ در لبنان، این نتیجه گیری حاصل شد كه برای از بین بردن قدرت محور ایران- سوریه- حزب الله، نمی توان از انتهای این محور یعنی حزب الله شروع كرد. از طرف دیگر، ایران نیز به دلیل موقعیت استراتژیك، وسعت و قدرت نظامی اش؛ گزینه مناسبی برای حمله نظامی محسوب نمی شود. به این ترتیب، سوریه تنها و بهترین گزینه برای از بین بردن این محور است.
در ادامه مطلب...
نویسنده با تصریح بر این موضوع كه سوریه عملاً تبدیل به عرصه جنگ نیابتی آمریكا با ایران و روسیه شود، می نویسد: دولت سوریه برخلاف لیبی شاهد ریزش نیروها نیست. شانزده ماه از شروع آشوب در سوریه می گذرد ولی عملاً بلندپایه ترین مسئولانی كه از دولت جدا شده اند، یك سفیر در عراق و چند افسر و درجه دار ارتشی هستند.
بی بی سی تصریح كرد: ارتش سوریه تاكنون چندین بار از یك استراتژی مشخص برای سركوب گروه های مخالف استفاده كرده كه هر بار نیز موفق بوده است. براساس این استراتژی، ارتش اجازه می دهد تا مخالفان یك منطقه یا روستا را تصرف كرده و در آن مشغول جشن و پایكوبی شوند و سپس با حمله برق آسای ارتش، قتل عامی صورت می گیرد كه در آن بسیاری از چهره ها و فعالین اپوزیسیون جان خود را از دست می دهند.
تحلیلگر بی بی سی با اشاره به احتمال كشانده شدن پای اسرائیل به ماجرای سوریه نوشت: در حقیقت بلندی های جولان تنها منطقه عربی اشغالی است كه چهل سال كامل در آرامش مطلق بوده. اگر حكومت سوریه و هم پیمانان خارجی اش به این نتیجه برسند كه فشار به آستانه ای رسیده كه دیگر قابل تحمل و كنترل نیست، اجرای عملیات نظامی در مرزهای اسرائیل می تواند به راحتی نگاه ها را به طرف دیگری كشانده و عملاً امنیت اسرائیل كه برای غرب خط قرمز است را در خطر قرار دهد.
بی بی سی در پایان نوشت: آنچه در سوریه می گذرد، به راستی فراتر از یك انقلاب مردمی كلاسیك است و گفته سرگئی لاوروف صحیح به نظر می رسد كه سرنوشت سوریه، نظام و نظم جدید جهانی را رقم خواهد زد.

کیهان-3-5-91
طبقه بندی: سیاسی، 
برچسب ها: اوضاع سوریه، هدف آمریکا در سوریه، حمله به سوریه، کمک سوریه به حزب الله، محور مقاومت چیست،
ارسال توسط مصطفی
آرشیو مطالب
پیشنهاد من
بحرین مظلوم
کانال بصیرت