تبلیغات
سنگر بصیرت - جزئیات جدیدی از شبکه جاسوسی بی بی سی در ایران+فیلم
سنگر بصیرت
بصیرت خود را افزایش دهید

چندی پیش مركز سایبری سپاه خبر از رونمایی پروژه ای با عنوان "چشم روباه" داد كه طی آن شبكه همكاران بی بی سی فارسی در ایران منهدم و اطلاعات قابل تأملی از فعالیت های این مجموعه، در داخل كشور فاش شد. در این رابطه روزنامه کیهان با آقای مهندس "حامدی"، مسئول مركز بررسی جرائم سازمان یافته سایبری درباره ابعاد دیگر این موضوع گفتگویی انجام داده است.

جناب آقای مهندس، چرا بی بی سی؟ چگونه وب سایت بی.بی.سی مورد بررسی قرار گرفت؟
امروزه بر اساس سیاست های اتخاذ شده از سوی كشورهای غربی به سردمداری آمریكا، ظرفیت مقابله با جمهوری اسلامی به فضای مجازی منتقل شده و سازماندهی می شود. جریان هایی مانند بهائیت، وهابیت، جندالشیطان، گروه های به اصطلاح مدافع حقوق بشر، جریان های رسانه ای اپوزیسیون، مستهجن نگاری، گروه های ضددینی و...

در جریان فتنه 88 تیم بررسی مركز متوجه شد كه فعالیت تمامی این گروه ها طی چند ماه شدت پیدا كرده و افزایش یافته است. پس از بررسی و تحلیل های كمی و كیفی مطالب این گروه ها، مشخص شد كه خط مشی های این گروه ها از یك طریق ثابتی كانالیزه و برنامه ریزی می شود.

پس از واكاوی های دقیق و كارشناسی مشخص شد كه جریان رسانه ای فتنه با فعالیت افراد وابسته در قالب یك سایت اصلی و چندین زیرمجموعه در حال فعالیت است و نقش بسزایی در ایجاد، كنترل و جهت دهی اغتشاشات ایران دارد.

در ادامه مطلب مطالعه فرمایید...

[http://www.aparat.com/v/f5c75c9455402e54a3560bc17afb4168153412]

بررسی های كارشناسان مركز بررسی جرائم سایبری، به شناسایی سایت اصلی و ده ها تن از عناصر فعال و همكار آن كه نقش كلیدی در ساماندهی فعالیت های رسانه ای داشتند، منجر شد. این سایت پایگاه اطلاع رسانی شبكه بی بی سی فارسی بود.

این فعالیت های بی.بی.سی را چگونه ارزیابی و توجیه می كنید؟
به عنوان مقدمه باید عرض كنم كه دنیای غرب، سیاست خارجی را ذیل دیپلماسی عمومی تعریف می كند و لذا رسانه ها زیر نظر وزارت خارجه اداره می شوند و آنجا تعیین كننده خط مشی آنهاست؛ لذا دولت های خارجی برای تثبیت موقعیت بین المللی خود، بیشترین سرمایه گذاری را بر روی مخاطبان خود در دیگر كشورها می كنند.

در 14 نوامبر 1922، BBC همزمان با اختراع رادیو متولد شد و در 8 مرداد 1319 بخش فارسی رادیو بی بی سی در ایران شروع به كار كرد و طی 14سال تا زمان كودتای 28مرداد 1332 فعال بوده و به جایگاهی تعیین كننده در جهت دهی افكار عمومی ارتقاء پیدا كرد.

وب سایت BBC Persian نیز در تاریخ 25 دی ماه 1387، زودتر از موعد مقرر راه اندازی شد و در كمتر از یك سال عنان هدایت اغتشاشات فتنه 88 را در دست گرفت.

علت و ضرورت راه اندازی BBC Persian چه بود؟
پاسخ این سؤال به پروژه قبلی مركز یعنی پروژه "مرصاد" بازمی گردد. در مستندات پرونده یكی از متهمان اصلی "كیوان رفیعی" بود که متن چت وی با "احمد باطبی" ناظر به این پاسخ است.

وی خطاب به احمد باطبی می گوید: «خیلی ها به شرایطی كه تو بیرون از كشور داری دل بسته اند كه بتوانی خطاهای تحلیلی - راهبردی دولت آمریكا را نسبت به آنچه در داخل كشور می گذرد، تصحیح كنی.»

رفیعی در ادامه مدعی شده بود، در سال 1380 علی رغم ممنوعیت ماهواره در ایران، داشتن ماهواره ایپدمی شد و بیشتر مخاطبین، بیننده شبكه های ماهواره ای به مدیریت اشخاصی چون هخا، رضا فاضلی، فرود فولادوند، شهرام همایون و... بودند ولی با گذشت تنها 6 سال، آمار بازدید از این شبكه ها به حدود 6 درصد -یعنی كمترین میزان ممكن- رسیده است.

این نوع نگاه موشكافانه و سایر تمهیداتی كه غرب علیه ایران اندیشید به راه اندازی وب‌سایت BBC Persian در ساعت 5 بعدازظهر 25 دی ماه سال 1387، حدودا 6 ماه قبل از انتخابات دهم ریاست جمهوری انجامید و اندكی پس از آن شبكه فارسی وان و سپس شبكه من و تو راه اندازی شدند.

بی.بی.سی در ظاهر چه خط مشی ای را  دنبال می كند؟
در خصوص فعالیت های یك سال و نیمه بی.بی.سی موارد زیر به صورت واضح پیگیری می شود:
1- تلاش برای القای فاصله میان دولت انگلیس و وب سایت تا اعلام كند كه مستقل است.

2- القای بی طرفی برای مخاطب جهت جذب و اعتمادسازی.

3- القای وجود فضای مفرح و شاد در كار رسانه ای از طریق استفاده از رنگ ها، دكورهای متنوع و...

4- ورود محتاطانه و هنرمندانه به حوزه تغییر سبك زندگی مخاطبان فارسی زبانش.

بودجه بی.بی.سی از كجا تامین می شود؟
بی.بی.سی دارای ردیف بودجه مشخص و مصوب در وزارت خارجه انگلیس است و حدود 5 سال قبل در سال 2006، "گوردون براون"، وزیر خزانه داری وقت انگلیس، 15 میلیون لیره استرلینگ معادل 22 میلیارد دلار فقط برای راه اندازی BBC Persian اختصاص داد.

الان هم با توجه به وضعیت اقتصادی اروپا، این میزان بودجه اختصاص داده می شود؟
بله، در شرایط ریاضت اقتصادی غرب هم بودجه بی بی سی 8 میلیارد دلار اعلام شده و حتی چندی پیش "صادق صبا"، مسئول بی.بی.سی فارسی اعلام كرد كه نه تنها كمبود بودجه نداریم بلكه دارای بودجه اضافی هم هستیم.

بر اساس محتویات پرونده، عناوین فعالیت های مجرمانه بی.بی.سی در ایران چیست؟
براساس آنچه تحلیل و بررسی اطلاعات بسیار زیاد به دست آمده از افراد مرتبط با بی.بی.سی نشان می دهد، این شبكه بر اساس 6 محور اصلی در ایران فعالیت می كند:
1- جمع آوری هدفمند اطلاعات از مراكز حساس و حیاتی كشور.
نحوه جمع آوری مورد اشاره به دو روش آگاهانه و ناآگاهانه از سوی مرتبطین بی.بی.سی فارسی در ایران انجام می شده است كه به برخی از آنها اشاره می شود:

مورد اول؛ جاسوسی از یكی از سفارتخانه های ایران در كشورهای منطقه بوده كه باعث تنش دیپلماتیك شده است.

مورد دوم؛ برنامه ریزی برای ساخت و پخش سلسله برنامه هایی با عنوان "روسپی گری زیر پوست ایران" در بی.بی.سی كه مبتنی بر جاسوسی از تحقیقات سری وزارت بهداشت درباره پرونده ای مرتبط با همین موضوع است. جالب توجه آنكه در برنامه های ساخته شده با منابع تحقیق میدانی از سوی بی.بی.سی تماس گرفته شده است.

مورد سوم؛ اطلاعات برخی سكوهای نفتی ایران به صورت هدفمند جمع آوری و در اختیار آنها قرار گرفته بود.

مورد بعدی؛ جمع آوری اطلاعات فازهای 15 و 16 پارس جنوبی بود. این اطلاعات، شامل نیازمندی های ایران در حوزه كاری مرتبط، شركت های تامین كننده و... می شد كه در بحث تحریم ها علیه ایران برای غرب بسیار مفید واقع شده بود.

2- آموزش و جذب (ایجاد خط خروج)
بخشی از تصحیح خطای تحلیلی - راهبردی جریان خارج از كشور منجر به تغییر رویكرد در بی.بی.سی استفاده از مجریان جوان و مستعد و جویای نامی شد كه جای مجریان میانسال را پر كنند. از این رو بی.بی.سی برنامه های گسترده ای برای آموزش و جذب نیرو در ایران تدارك دید كه به طور خاص از طریق چند مركز آموزش خبرنگاری در ایران به صورت غیررسمی انجام می شد كه به داوطلبین، گواهینامه صادره از سوی بی.بی.سی را هم می دادند.

روش آنها به گونه ای بود كه در برنامه های مختلف، ابتدا خبرنگار مستعد یا فرد مورد نظر را نشان می كردند. سپس در اسرع وقت با وی ارتباط برقرار كرده و برای او دعوت نامه می فرستادند. روند جذب لزوما برای افراد سیاسی نبود، بلكه حتی خبرنگار ورزشی هم جذب این سیستم می شد.

پس از آن در داخل كشور به فرد مورد نظر آموزش می دادند و در مرحله بعد اردوی گزینشی در خارج كشور در كشورهایی مانند تركیه انجام می شد و در نهایت طی مصاحبه ای حضوری، گزینش نهایی انجام شده و فرد را برای كار به كشور ثالث برای كار در رسانه های دست دوم و سوم می فرستادند و آخرین مرحله كار در لندن و در بی.بی.سی بود.

برخی از خبرنگارانی كه در رادیو، تلویزیون و رسانه های داخلی مشغول به كار بودند، از این طریق آموزش دیده و جذب بی.بی.سی شدند.

3-حمایت مالی از اپوزیسیون و ارتباط گیری با گروه های معاند
درباره حمایت مالی هم شواهد و مدارك زیادی در دست هست كه كارهای متعدد اپوزیسیون با حمایت و اسپانسریت مالی بی.بی.سی به طور مستقیم یا غیر مستقیم انجام می گیرد.مسئولیت حمایت مالی از اپوزیسیون و ارتباط با گروه‌های معاند در بی‌بی‌سی، به عهده "سید مهدی پرپنجی" به همراه "ندا دهقانی سانیچ" است.

همچنین بی.بی.سی از راه های مختلفی تلاش خود را برای هدایت و جهت دهی به نافرمانی های خودساخته سامان می داده است كه در این خصوص در آینده به مصلحت سخن خواهیم گفت.

4- كاركرد ضد فرهنگی
این كاركرد بی.بی.سی در دو حوزه به طور خاص بررسی شده است: حوزه اول موسیقی است، كه علی رغم تصور عمومی كه انتظار دارد سرمایه گذاری در حوزه موسیقی بر روی موسیقی زیرزمینی باشد، بی.بی.سی در حوزه موسیقی پاپ فعالیت بسزایی داشته و دارد.

كارشناسان بی.بی.سی به سرپرستی فردی به نام "بهزاد بلورفروشان" اقدام به سفارش، حمایت مادی و معنوی، ساخت و تولید (خوانندگی) همزمان یك آهنگ در داخل كشور از سوی خوانندگان جوان و جویای نام و خارج كشور از سوی خواننده های لس آنجلسی و تبلیغ آن در بخش های مرتبط بی.بی.سی می كنند؛ تا در كوتاه مدت بر اساس ذائقه شكل یافته و جهت دهی شده مخاطب، بازار مصرف جدی برای آهنگ تولید شده فراهم كنند.هم اكنون یكی از فریب خوردگان این حوزه كه مدت ها با بلور فعالیت می كرده، در اقاریر خود جزئیات روند فوق الذكر را تشریح كرده است. در اینجا لازم می دانم دیگر بار اشاره كنم كسانی كه به هر نحو مورد اغفال بی بی سی فارسی قرار می گیرند، توجه داشته باشند كه فعالیت با این شبكه غیرقانونی بوده و قابل پیگرد است.

حوزه بعدی بحث مد و لباس است. پس از دستیابی به اطلاعات پرونده متهمین، عكس هایی مشاهده شد كه به هیچ روی باورپذیر نبود كه عكس ها در داخل ایران گرفته شده اند، ولی پس از مدتی كه آتلیه، لوكیشن و تصاویر محیطی محل عكسبرداری به دست آمد، معلوم شد كه عكس ها در داخل ایران، در تهران و در یكی از محلات شمال شهر تهیه شده اند.

بررسی های اطلاعاتی نشان داد بی بی سی در داخل به برخی عكاسان سفارش تهیه عكس های با اهداف از پیش تعیین شده و ارسال آن را داده است. نكته جالب توجه اینست كه اقاریر یكی از عكاسان دال بر عدم آشنایی وی با آتلیه و لوكیشن ها بوده كه از سوی رابط بی بی سی هدایت شده است.

5- سفارش تهیه و تولید محتوا
با توجه به مطالب وب سایت بی.بی.سی و سایر سایت های زیرمجموعه آن اعم از كلمه، روز آنلاین و... و نویسندگان آنها، درباره كاركرد سفارش تهیه و تولید محتوا همه چیز واضح و روشن است و نیاز به توضیح خاصی نیست.

ولی اجمالا ذكر این نكته ضروری است یك بررسی ساده در محتوای منتشره روی سایت های اپوزیسیون، نشان دهنده همسویی سایت های مذكور در پیگیری یك خط مشی واحد و مشخص در تولیدات آنهاست. حق التحریرهای پرداختی نیز در بسیاری اوقات هنگفت بوده و از طریق صرافی ها یا مسافرین به نویسندگان پرداخت می شده است.

در پایان ارزیابی تان را از میزان موفقیت پروژه چشم روباه، بفرمایید.
به نظر می رسد مخاطبین بی بی سی در خصوص میزان موفقیت این پروژه ارزیابی دقیق تری دارند. لكن واكنش های عصبی مدیر بی بی سی فارسی و كاركنان آن كه در هر اجرا مقابل دوربین مشاهده می شود، بی علاقگی و افت انگیزه كاركنان -كه بخشی از پرونده های تشكیل شده را به خود اختصاص می دهند- در همكاری با بی بی سی فارسی، دروغ گویی و افشای آن و دیگر واكنش هایی كه به لحاظ طبقه بندی امنیتی قابل ذكر نیستند، همه حكایت از موفقیت حداكثری این پروژه ناتمام دارند.

فازهای بعدی عملیات چشم روباه پایان بخش فعالیت های غیرقانونی بی بی سی فارسی در ایران خواهد بود.
منبع: گردابطبقه بندی: سیاسی،  اجتماعی،  کلیپ، 
برچسب ها: عملیات چشم روباه، فیلم، دانلود فیلم چشم روباه، بی بی سی، جاسوسی بی بی سی، bbc، شبکه جاسوسی bbc،
ارسال توسط مصطفی
آرشیو مطالب
پیشنهاد من
بحرین مظلوم
کانال بصیرت