تبلیغات
سنگر بصیرت - گاردین: پایگاه مردمی ریشه ثبات جمهوری اسلامی است
سنگر بصیرت
بصیرت خود را افزایش دهید

یك روزنامه انگلیسی تاكید كرد برخلاف تبلیغات غرب، ایران كشور متحد و باثباتی است.
گاردین در تحلیلی به قلم یكی از مدرسان علوم سیاسی در مدرسه SOAS (سواز) دانشگاه لندن نوشت: برخلاف برخی تحلیل ها، قدرت اقتصادی ایران در حال افول نیست. این فرض غلط است كه ایران به خاطر تحریم ها یا تهدید نظامی در معرض بی ثباتی است. برخی ادعا می كنند ایران براساس پول اداره می شود و اقتصاد كشور به لبه پرتگاه نزدیك می شود. این مكرراً به عنوان استدلالی در حمایت از تحریم ها مطرح شده است. ولی این ادعا با حقایق جور درنمی آید. بانك جهانی رشد اقتصادی ایران در سال 2011 را 3 درصد اعلام كرده و صندوق بین المللی پول هم می گوید رشد GDP در ایران از 330/5 میلیارد دلار در سال 2009 به 360 میلیارد دلار در سال 2010 رسیده است. صندوق بین المللی پول اخیرا دولت ایران را به خاطر موفقیت زودهنگام در طرح اصلاح یارانه ها و پیشرفت ها در بخش اقتصادی كه با یك بازار سهام موفق تقویت شده، ستایش كرده است.
در ادامه مطلب...
گاردین افزود: این استدلال كه ایران از نظر اقتصادی منزوی شده هم درست نیست. با توجه به جدیدترین گزارش كنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل، سرمایه گذاری خارجی مستقیم در ایران به شكل نمایانی از 1/6 میلیارد دلار به 3/6 میلیارد دلار رسیده است. منظور این نیست كه هیچ مشكل اقتصادی جدی ای در این كشور وجود ندارد. نه، ایران مشكلات زیادی دارد اما ماجرای ایران یك روی دیگر هم دارد كه به دلایل ایدئولوژیكی در غرب نادیده گرفته شده است. نهایتا آمریكا و كمی كمتر اتحادیه اروپا در دوره ای از مشكلات اقتصادی حاد، خود را از بازار ایران محروم می كنند.
این روزنامه همچنین نوشت: عوامل نرم متعددی هستند كه مایه ثبات نسبی اقتصاد ایران هستند. این كشور توانسته محیطی امن برای خلاقیت های فنی در منطقه فراهم كند كه عمدتا به خاطر سرمایه گذاری سازمان یافته در یك زیرساخت كارآمد برای تحقیق و توسعه است. تعداد مقالات علمی ایران از 736 در سال 1996 به 13238 در سال 2008 رسیده و سریع ترین رشد در این زمینه را در جهان رقم زده است.
گاردین با اشاره به رشد علمی و فناوری در جمهوری اسلامی ادامه می دهد: به عنوان بخشی از طرح جامع علمی، ایران برنامه ریزی كرده كه یك مركز نانوتكنولوژی تاسیس كند و 4 درصد از GDP را به تحقیق و توسعه اختصاص دهد. در نتیجه این سیاست ها، ایران به یك پیشتاز تحقیقات در زمینه سلول های بنیادی و فناوری ماهواره ای تبدیل شده است. چندی پیش ماهواره رصد را با موفقیت پرتاب كرد و اولین كپسول حیاتی اش را فوریه گذشته با كاوش گر -3 به فضا فرستاد. ایران برنامه دارد كه تا سال 2019 اولین فضانوردش را به فضا بفرستد.
این روزنامه انگلیسی در ادامه، دلایل زیر را به عنوان عوامل ثبات سیاسی ایران اعلام كرد:
نظام سیاسی تك حزبی در ایران وجود ندارد كه مخالفان را به كلی خفه كند. هیچ بخش نظامی و اطلاعاتی وجود ندارد كه به شكل ایدئولوژیك به نظام پایبند نباشد. حكومت یك پایگاه متعهد در میان مردم دارد كه از آن حمایت می كنند و در كشور و حتی بین اپوزیسیون هیچ تمایل واقعی برای انقلاب وجود ندارد.

گاردین نوشت: مهمتر این كه این حكومت وابستگی به غرب ندارد كه مانند آنچه برای رژیم مصر و تونس و ایران زمان پهلوی اتفاق افتاد، مایه بحران مشروعیتش شود و همچنین بله قربان گوی اسرائیل نیست. تاكید همیشگی جمهوری اسلامی بر استقلال ملی همچنان مایه جلب حمایت از جامعه ایران است. به همین خاطر رویارویی بر سر پرونده هسته ای ایران، مكررا به آتش ملی گرایی ایرانیان دمیده است.
گاردین تاكید كرده است: ارزیابی نادرست از توان اقتصادی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران می تواند سبب خطاهایی در سیاست برخورد با این كشور شود. بی اطلاعی آمریكا از ساختار عراق و افغانستان باعث شكست های استراتژیك شد.

منبع: کیهان-1390/9/13طبقه بندی: فرهنگی،  سیاسی،  اجتماعی، 
برچسب ها: پایگاه اجتماعی ایران، جمهوری اسلامی، قدرت علمی ایران، تعداد مقالات ایران، رشد علمی ایران، رشد سرمایه گذاری در ایران، هدفمندی یارانه ها، موفقیت، تحریم اقتصادی و سیاسی،
ارسال توسط مصطفی
آرشیو مطالب
پیشنهاد من
بحرین مظلوم
کانال بصیرت