تبلیغات
سنگر بصیرت - برنامه هسته ای با غرور ملت ایران گره خورده است
سنگر بصیرت
بصیرت خود را افزایش دهید

شبكه تلویزیونی سی ان ان در گزارشی تصریح كرد: برنامه هسته ای با غرور ملت ایران گره خورده است. ایرانی ها فناوری اتمی را حق مسلم خود می دانند.
ویلیام بیمان استاد دانشگاه مینه سوتا و كارشناس مسائل ایران به سی ان ان می گوید: این یكی از مواردی است كه تمام مردم ایران در مورد آن اشتراكات زیادی دارند و صحبت هایشان در این مورد یكسان است. این یك مزیت بزرگ و عالی برای جمهوری اسلامی است. آن ها با خیال راحت می توانند در مورد برنامه هسته ای خود با آمریكا و دیگران مبارزه كنند.

سی ان ان افزود: در ایران، مسئله هسته ای به طور عمیق با عناصر بسیار قدرتمندی چون غرور ملی و همچنین تبدیل ایران به پرچمدار پیشرفت های علمی در دنیا گره خورده است. این مسئله فضای اندكی را برای تأثیرگذاری فشارهای غربی ها بر روی برنامه هسته ای ایران باقی گذاشته است.
از سوی دیگر مجله تایم در گزارش مشروحی نوشت: هر ملتی برای خود افتخاراتی دارد اما در مورد ایران این حس افتخار خیلی عمیق است.
در ادامه مطلب...
همه ایرانی ها از پایین تا بالا خواستار برنامه هسته ای هستند، حتی آنان كه مخالفتی با دولت دارند نمی توانند از اعتبار و جایگاهی كه اقتدار هسته ای به ارمغان می آورد چشم بپوشند. طبق یك نظرسنجی از ایرانیان دانشگاه مریلند آمریكا، حتی 38 درصد آنها معتقدند كه ایران باید بمب هسته ای داشته باشد. البته آیت الله خامنه ای رهبر قدرتمند ایران سلاح كشتار جمعی را مخالف تعالیم مذهبی می داند و منع می كند.
تایم می افزاید: به اعتقاد بسیاری از ناظران سیاسی، اظهارات آیت الله خامنه ای متین است. وقتی او از مسأله هسته ای با مردم خودش صحبت می كند، آن را در بستر پیشرفت، فن آوری و توسعه كشور مطرح می كند. او می گوید «آمریكا و متحدان آن نمی خواهند ایران كشوری مستقل و از نظر علمی پیشرفته باشد.» او از تحقیقات هسته ای به عنوان «عصاره فكر و تلاش جوانان» یاد می كند و آن را نشانه «استعداد ایرانیان» می داند.
این مجله آمریكایی با تأكید بر اینكه هویت مذهبی درصدر هویت اغلب ایرانی ها قرار دارد، نوشت: عقب ماندن برای ملتی با تمدن طولانی به ویژه دوران طلایی اسلام - علوم مختلف، ریاضیات، پزشكی و نجوم- غیر قابل قبول است. بسیاری از ایرانی ها مسلمانان معتقد هستند و به همراه آن 5/1 میلیارد مسلمان دیگر دنیا ممكن است حمله به تأسیسات هسته ای خود را حمله علیه اسلام تلقی كنند. برای بسیاری از ایرانیان، هویت دین بر هویت ملی اولویت دارد و همین هویت اسلامی است كه دشمنی و نفرت از آمریكا و اسرائیل یا هر كشوری كه بخواهد به ایران تعرض كند را تضمین می كند.
مجله تایم در گزارش دیگری نوشت: بسیاری از تحلیلگران سیاست خارجی آمریكا از جمله زیبگنیو برژینسكی مشاور اسبق امنیت ملی آمریكا بر این عقیده اند كه سیاست چماق و هویج اوباما در مقابل به شكست انجامیده است. روایت معمای ایران این گونه است كه اقدام نظامی مشكل هسته ای را حل نمی كند و بلكه خطر تولید خطرناك تر آن را در بر دارد. هیچ تحریمی هم برای تغییر محاسبات ایران كافی نیست. ایران همچنان به روند متراكم ساختن زیرساختهای هسته ای اش ادامه خواهد داد بدون آنكه رژیم بازرسی آژانس را تعطیل كند وانگهی ایران در مقابل تعرض و تهدید، دست به تلافی خواهد زد و مثلاً عرضه جهانی نفت را به خطر می اندازد كه این پدیده حامل معضلات جدی اقتصادی برای غرب است.

منبع: کیهانطبقه بندی: سیاسی، 
برچسب ها: حمله به ایران، انرژی هسته ای، گزارش تایم در مورد ایران، غرور ملی، هویت دینی، cnn،
ارسال توسط مصطفی
آرشیو مطالب
پیشنهاد من
بحرین مظلوم
کانال بصیرت