تبلیغات
سنگر بصیرت - كوتاه آمدن از اصول،انعطاف نیست، انحراف است
سنگر بصیرت
بصیرت خود را افزایش دهید

مرتبه
تاریخ : شنبه 19 شهریور 1390
رهبر معظم انقلاب در دیدار اعضای خبرگان با تشریح معنای صحیح ولایت مطلقه فقیه، نسبت به انحراف و كوتاه آمدن از اصول و مبانی نظام هشدار دادند.
حضرت آیت الله خامنه ای صبح پنج شنبه در دیدار رئیس و اعضای مجلس خبرگان، با اشاره به سابقه بسیار دیرین فقه سیاسی در فقه شیعه خاطرنشان كردند: با وجود این سابقه عمیق و ریشه دار، «نظام سازی براساس فقه اسلامی» تا قبل از امام راحل عظیم الشأن سابقه نداشته است و آن بزرگوار، اول كسی است كه در مقام نظر و عمل، یك نظام سیاسی را بر مبنای مردمسالاری دینی و ولایت فقیه، مطرح و ایجاد كرد.
حضرت آیت الله خامنه ای پس از بیان اهمیت بی بدیل و تاریخ ساز اقدام امام خمینی در نظام سازی سیاسی، افزودند: تحقق اهداف كلان مادی و معنوی این نظام، بطور طبیعی به زمان طولانی نیاز دارد و به همین علت، در كوتاه مدت و میان مدت ممكن است این تصور در ذهن برخی پیش آید كه حفظ و پایبندی به اصول و مبانی نظام، مانع از دسترسی به پیشرفت و محقق شدن اهداف شده است.
رهبر انقلاب اسلامی در تبیین نگاه صحیح به این چالش بزرگ، به صبر پرعظمت امام در تحمل فشارها و دشواری ها اشاره كردند و افزودند: امام، هیچ گاه چه در مسائل داخلی و چه در مسائل خارجی از مبانی و اصول، كوتاه نیامد و ضمن پیگیری اهداف، همواره به هویت نظام، كاملاً وفادار بود.
حضرت آیت الله خامنه ای، پیگیری توأمان هر دو طرف این چالش، یعنی حفظ هویت نظام و دستیابی به پیشرفت های مادی و معنوی را راه حل مسئله دانستند و خاطرنشان كردند: باید این واقعیت را یك اصل مهم و قطعی دانست كه حفظ اصول نظام و پیشرفت و تعالی كشور، هم جهت و سازگارند و نباید به خاطر برخی مشكلات به قناعت حداقلی اكتفا كرد و از اصول كوتاه آمد.
ایشان، حفظ هویت نظام و پیگیری همزمان روند تحقق اهداف مادی، علمی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی را كاری مهم، پیچیده و سخت برشمردند و خاطرنشان كردند: پیشرفت های امروز كشور كه در سایه حفظ اصول به دست آمده با وضع ایران در اول انقلاب قابل مقایسه نیست و این حقیقت نیز نشان می دهد كه پیشرفت و تعالی جامعه، با حفظ اصول و هویت نظام امكان پذیر است، ضمن این كه نصرت الهی نیز تنها در پرتو وفاداری به مبانی اسلام، شامل حال ملت و كشور خواهد بود.
رهبر انقلاب اسلامی در دومین نكته از سخنان شان در جمع اعضای مجلس خبرگان، به تبیین لزوم تصحیح و تكمیل مستمر مسیر حركت نظام پرداختند.
ایشان، نظام سازی را امری جاری و نه دفعی و یكباره خواندند و افزودند: اصلاح و تكمیل مسیر حركت، جزو متمم نظام سازی است و باید با رصد و بررسی مداوم، اشتباهات را تصحیح، نواقص را رفع و نظام سازی را تكمیل كرد.
حضرت آیت الله خامنه ای، در ادامه همین بحث، موضوع ولایت مطلقه فقیه را ناظر به بحث نظام سازی و اصلاح حركت نظام دانستند و افزودند: بعد مهمی از مفهوم اطلاق كه ابتدا در قانون اساسی نبود و امام به ولایت فقیه منضم و اضافه كردند به همین مسئله بازمی گردد.
رهبر انقلاب فرمودند: ولایت مطلقه فقیه یعنی انعطاف پذیری دستگاه ولایت، و معنای این مسئله این است كه مجموعه دستگاه های تصمیم ساز و تصمیم گیر كه رهبری در رأس آنها قرار دارد به طور دائم با انتخاب آنچه درست تر و كامل تر است، خود را بطور مدام متحول كنند و با تكمیل نظام سازی، كشور را به پیش ببرند.
ایشان با اشاره به تناقض ذاتی فهم دشمنان از مفهوم ولایت مطلقه فقیه افزودند: آنها می گویند ولایت مطلقه یعنی كشور براساس میل فقیه عادل حركت كند در حالی كه فقیهی كه عادل است نمی تواند به میل خود عمل كند.
رهبر انقلاب در تعبیر دیگری افزودند: مطلقه یعنی در دست كلیددار اصلی نظام، حالت انعطافی وجود دارد كه می تواند هر جا لازم شود مسیر را تصحیح و تكمیل كند.
ایشان در تشریح تفاوت برداشت ها از مفهوم انعطاف پذیری در بحث ولایت فقیه افزودند: برداشت خطرناكی كه باید از آن برحذر بود اشتباه گرفتن انعطاف با انحراف و كوتاه آمدن در مقابل فشارهای بیرونی است.
حضرت آیت الله خامنه ای در همین زمینه تأكید كردند: نباید به خاطر فشارهای سیاسی- تبلیغاتی دشمنان قسم خورده اسلام و ایران، در هیچ مسئله ای، از اصول و مبانی كوتاه آمد و در چارچوب های غربی حركت كرد، چرا كه این مسئله تجدیدنظر و انحراف است نه انعطاف.
رهبر انقلاب اسلامی در تبیین برداشت صحیح از انعطاف پذیری، پاسخ به روز به مسائل تازه در عرصه های مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و دیگر زمینه ها اشاره كردند: به عنوان مثال در بحث بانكداری اسلامی و یا موارد دیگر، مسائل تازه ای بروز می كند كه فقه مكلف است آنها را حل كند.
حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه سخنانشان درباره آثاری كه نظام سازی امام خمینی می تواند در بر داشته باشد به حوادث عظیم ماههای اخیر در مصر، تونس، لیبی و یمن اشاره كردند و افزودند: دیكتاتورهای متكی به آمریكا و غرب یكی پس از دیگری سرنگون می شوند و آینده ملت ها در معرض احتمالات گوناگونی است كه باید این احتمالات را به طور دقیق تحت نظر داشت.
رهبر انقلاب، در اختیار گرفتن زمام امور تحولات جاری منطقه را به دست نخبگان دینی، یكی از احتمالات مطرح دانستند اما افزودند: بازگشت عوامل نظام های دیكتاتوری سابق با ظاهری متفاوت و نیز خطر بسیار بزرگ استقرار نظام های وابسته به غرب تحت پوشش دموكراسی و آزادی در این كشورها، از دیگر مسیرهای محتمل است.
حضرت آیت الله خامنه ای تاكید كردند در این اوضاع و احوال پیچیده، طرح موضوع مردمسالاری دینی می تواند به كمك ملت های منطقه بشتابد و به عنوان هدیه و یادگار امام خمینی نیازهای آنان را برطرف سازد و با روشن كردن آینده ملت های منطقه، نگذارد دشمنان از خلأهای موجود استفاده كنند.


ارسال توسط مصطفی
آرشیو مطالب
پیشنهاد من
بحرین مظلوم
کانال بصیرت